Eglo Seacliff DC Main Features
A sleek, low-profile “hugger” fan is ideal for low ceilings. It features an efficient 29W DC motor, three UV-resistant light walnut blades, and a matte black finish suitable for indoor or covered outdoor use. This versatile unit includes a dimmable LED with 3-step colour temperature adjustment (3000K–5000K), six speeds, and a remote control with a timer, all supported by a 6-year warranty.
| Installation Location | Indoor |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Highly Curved |
| Motor Type | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 258mm to base of light |
| Angled Ceilings? | Suitable for flat ceilings ONLY |
| Light | Included |
Eglo Seacliff Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 70 | 1 | 2591 m3/hr |
| 2 | 100 | 3 | 4506 m3/hr |
| 3 | 130 | 4 | 7196 m3/hr |
| 4 | 160 | 9 | 8730 m3/hr |
| 5 | 190 | 14 | 9574 m3/hr |
| 6 | 235 | 29 | 11895 m3/hr |
About the Eglo Seacliff Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 12W |
| Lumens | 1750lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
This light kit features CCT Technology. This means that you are able to select your preferred light temperature.







Reviews
There are no reviews yet.