Long Lasting Instant Heat: 1 x 800W Infra-Red Heat Lamp
This product provides a bathroom heat lamp only. There is no vent or light.
Tastic Luminate Heat is proudly designed and manufactured in Australia.
Motor Type
Buyer Guides + Support
Exhaust Fan Location
Inline Fans
Roof Ventilation
Heat + Air Transfer
Sub Floor Ventilation
$415.00
Please note: Due to high demand for IXL models – Australian production on the IXL range has been delayed by up to 2-3 weeks. Please allow for up to 2-3 weeks for your order to be dispatched.
The IXL Luminate Heat Module is a bathroom ceiling heater with a powerful 800w heating element. Featuring Halo Heat technology which rapidly warms you, providing long-lasting heat in the cooler months. This product is a Heater ONLY.
—–
CUSTOMER NOTICE – This product is currently out of stock & not available for purchase. If you need some advice on alternatives please contact us.
—–
Long Lasting Instant Heat: 1 x 800W Infra-Red Heat Lamp
This product provides a bathroom heat lamp only. There is no vent or light.
Tastic Luminate Heat is proudly designed and manufactured in Australia.
| Manufacturers Part Number | 36412 |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Ceiling Hole Size | 332mm x 292mm |
| Required Ceiling Depth | 175mm |
| Number of Heat Lamps | 1 800w Heat Element |
| Heat Lamp Wattage | 1 x 800W |
| Material | Plastic |
| Installation | This fan requires hardwiring by an electrician |
| Manufacturer | IXL |
| Warranty | IXL Tastic – The manufacturer offers a 5 year manufacturer replacement warranty (conditions apply) |
| General Exhaust Fan Advice | It is recommended to achieve a minimum of 15 air changes per hour in a bathroom to remove excess moisture., To work this out, calculate the volume of air in the room ( length x width x height, all in meters) and multiply this by the number of air changes to get the required air volume of the fan. |