Fanco Eco Silent Pro DC Main Features
Constructed from high-quality virgin ABS, these blades offer a sleek, polished look without compromising on strength. Experience ultimate convenience with the integrated Smart module and remote, giving you total control over speed and lighting. Whether you’re across the room or relaxing in bed, you can easily set the 1, 4, or 8-hour timer for worry-free, automatic shut-off.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 142cm (56″) |
| Blade Pitch | 10 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Operation | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 272mm (314mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light | Included |
Fanco Eco Silent Pro Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.8 | 4479 m3/hr |
| 2 | 85 | 3 | 6871 m3/hr |
| 3 | 115 | 6.5 | 8517 m3/hr |
| 4 | 145 | 13.5 | 11171 m3/hr |
| 5 | 175 | 24 | 13346 m3/hr |
| 6 | 195 | 40 | 15388 m3/hr |
Tailor your environment with six precision speed settings, ranging from a whisper-quiet breeze to high-performance cooling. This fan is an all-season essential; the reversible motor features a Summer mode for a refreshing chill and a Winter mode that efficiently redistributes trapped warmth, ensuring year-round comfort.
About the Fanco Eco Silent Pro Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1400lm, 1585lm or 1695lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
This light kit features CCT Technology. This means that you are able to select your preferred light temperature.
Choose from 3 colour temperature options: warm white, neutral white, or cool white.
Want to know more about how the SMART app works? Visit the Fanco website or click here Fanco SMART Manual.














Reviews
There are no reviews yet.