Ventair Alaska DC Main Features
It operates quietly, making it ideal for bedrooms and various indoor and outdoor spaces. It produces a high airflow up to 12,212m3/hr, and its size (52 inches) is suited for medium to larger spaces. The included remote control has a timer function (1hr, 2hr, or 4hr) and reverse mode for summer and winter use.
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Highly Curved |
| Motor Type | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 336mm (360mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light | Included |
Ventair Alaska Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 75 | 2.5 | Not Tested |
| 2 | 120 | 8.2 | Not Tested |
| 3 | 140 | 12 | Not Tested |
| 4 | 160 | 19.5 | Not Tested |
| 5 | 180 | 32 | 12212 m3/hr |
It is an energy-efficient fan and boasts a wide range of speeds. It consumes only 2.5 watts at the lowest speed, translating to negligible running costs.
About the Ventair Alaska Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20 |
| Lumens | 1800lm |
| Light Temperature | 3000k, 4000k or 5000k |
| Dimmable | Yes |
This light kit features CCT Technology. This means that you are able to select your preferred light temperature.





Reviews
There are no reviews yet.