Ventair Sonnet DC Main Features
The 52-inch ceiling fan is a great choice for medium sized rooms. It offers efficient air circulation and a sleek, modern look to match your home decor. Constructed from glass fibre composite blades that ensure balanced airflow.
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC motor |
| Operation | Wall Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 295mm (329mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light | Included |
Ventair Sonnet Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 100 | 6 | 7,860 m3/hr |
| 2 | 140 | 13 | 10,200 m3/hr |
| 3 | 200 | 40 | 14,060 m3/hr |
It offers strong airflow up to 14,060 m3/hr at maximum speed. This fan delivers energy-efficient performance with a sleek, modern design ideal for indoor areas like home office and outdoor spaces such as an alfresco setting.
About the Ventair Sonnet Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1763lm, 1789lm or 1831lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 6000K |
| Dimmable | No |
This light kit features CCT Technology. This means that you are able to select your preferred light temperature.
Enjoy flexible lighting with selectable warm white, natural white, or cool white tones.








Reviews
There are no reviews yet.