Fanco Infinity-iD Key Features
Built for durability and high performance, this fan features lightweight ABS blades. The user-friendly remote control allows you to adjust the fan speed easily and set the automatic shut-off timer (1 H, 4 H, or 8 H) for added convenience.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 152cm (60″) |
| Blade Pitch | 14 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Operation | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 270mm (291mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Light | Included |
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 2 | 5,834 m3/hr |
| 2 | 85 | 4 | 8,086 m3/hr |
| 3 | 110 | 8 | 9,735 m3/hr |
| 4 | 130 | 14 | 10,914 m3/hr |
| 5 | 155 | 24 | 12,941 m3/hr |
| 6 | 180 | 39 | 14,958 m3/hr |
Enjoy customised comfort with six selectable speed settings, ranging from a soft, relaxing breeze to a powerful cooling airflow. The reversible summer/winter function allows you to change the blade direction, helping circulate warm air during winter while delivering a refreshing breeze throughout summer.
About the Fanco Infinity-iD Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1309lm, 1495lm or 1608lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
This light kit features CCT Technology. This means that you are able to select your preferred light temperature.
Please note: Enclosed Outdoors: Products installed at least 1.5m from the perimeter of the roof/eaves of the enclosure (to protect the product from direct or indirect rainwater or sunlight). This model utilises a DC motor. However, it has an internal converter and is compatible with normal AC electrical systems. It cannot be connected directly to a DC power source. The fan and components must be installed by qualified persons.


















Reviews
There are no reviews yet.