Ventair Skyfan Key Features
The Skyfan blends smart tech with simple control. Operate it through the Tuya app on your phone or with voice commands via Google Assistant or Alexa. Its durable glass fibre blades and anti-vibration design ensure long-term performance.
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 152cm (60″) |
| Blade Pitch | 12.5 degrees |
| Motor Type | DC |
| Operation | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 330mm (356mm to base of motor) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light | Included |
Ventair Skyfan Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 73 | 3.9 | Not Published |
| 2 | 104 | 9 | Not Published |
| 3 | 127 | 16 | Not Published |
| 4 | 150 | 26 | Not Published |
| 5 | 175 | 44.2 | 19,300 m3/hr |
| Eco Mode | 88 | 5.8 | Not Published |
This fan produces great airflow (19,300 m3/hr) with minimal noise in operation. On the lowest speed, the Skyfan utilises only 3.9W, making it an incredibly cost-efficient fan.
About the Ventair Skyfan Light
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20w |
| Lumens | 1800lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5,000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology, which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
This model of the Skyfan DC includes a dimmable CCT 20W LED Light with 5-step dimming and a total output of 1800 Lumens.
**Fan & components must be installed by a licensed electrician**

Ventair Skyfan SMART DC Ceiling Fan with Remote - Black 52" 


































